TRANSLATE

Citizen Of The World

czwartek, 3 kwietnia 2014

Część III - Tate Modern Gallery - Zwiedzaj Londyn Nocą za Darmo!Tate Modern jest miejscem innym niż wszystkie! Jest to perełka na mapie muzealniczego Londynu. Aby zobaczyć tą galerię najlepiej poświęcić końcówkę dnia. Możecie przyjść tutaj nawet późnym wieczorem, bowiem Tate Modern czynna jest aż do godziny 23.00!

Kto wie czy późne godziny otwarcia nie zostały nad wyraz mądrze pomyślane ze względu na typ sztuki z jakim możemy się tutaj spotkać. Nie ukrywam, że wiele z tego co tutaj zobaczymy jest oderwane od rzeczywistości i to w stopniu maksymalnie kosmicznym. Jeśli więc chcecie wszystko zrozumieć, poczuć i zagłębić - najlepiej przed przyjściem do Tate Modern wypijcie szklaneczkę dobrej, mocnej, angielskiej brandy :) 

Była elektrownia Bankside zawiera obecnie wspaniała galerię Tate Modern, otwarta w maju roku milenijnego. Miejsce to uważane jest za jedna z największych galerii sztuki współczesnej na świecie. Zawiera kolekcję XX-wiecznej sztuki Tate'a i prezentuje najwybitniejsze dzieła najbardziej wpływowych artystów minionego stulecia, takich jak: Francis Bacon, Salvador Dali, Marcel Duchamp, Henri Matisse, Henry Moore czy Pablo Picasso.

Dzieła reprezentujące główne nurty sztuki XX wieku, między innymi: surrealizm, abstrakcyjny impresjonizm i popart, zostały zgrupowane tematycznie w celu ukazania nakładania sie tendencji i wzajemnych wpływów oraz sposobu, w jaki artyści, czasem
posługujący się odmiennymi technikami, na nie reagowali.

Hala Turbin

Każdego roku wybrany artysta światowej sławy jest zapraszany do stworzenia instalacji w obszernej Hali Turbin, która wita widzów wchodzących do budynku. Wśród autorów byli Louise Bourgeois, Anish Kapoor, a dzieło naszego rodaka Mirosława Bałki w 2009 roku "How It Is?" zostało uznane za najlepsza jak dotąd instalacje w dziejach historii.

Surrealistyczne Klimaty

Na trzecim poziomie znajdują sie dzieła takich wybitnych surrealistów jak Salvador Dali i Rene Magritte. Koniecznie trzeba zobaczyć "Górskie jezioro" Dalego i "Melancholię Odejścia" Giorgia de Chirico. W pobliży można podziwiać "Głowe kobiety" Picassa pozostające pod wpływem surrealizmu.

Wpływ Moneta

Umiejętność oddawania światła i nastroju w późnych dziełach Claude'a Moneta wywarła wpływ na niektórych przedstawicieli abstrakcyjnego ekspresjonizmu. Jego "Lilie wodne", na wpół abstrakcyjne studium plam światła na wodzie, sąsiaduje z płomiennożółtymi tonami obrazy Marka Rothki "Bez tytułu, ok 1950-52". Obraz Jacksona Pollocka "Summertime: Number 9A" namalowany w charakterystyczny dla niego, sposób wsi także niedaleko.

Sala Rothki

Także na trzecim poziomie można oglądać obrazy podarowane Tate Gallery przez Marka Rothkę. Migotliwe powierzchnie dzieł, zgromadzonych w niewielkiej sali wyposażonej w przytłumione oświetlenie, skłaniają do zadumy.

Twarz Mistrza

Wśród arcydzieł ekspresjonizmu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na portret Matisse'a, namalowany przez Andre Deraina śmiałymi pociągnięciami pędzla w nierzeczywistych kolorach.

Kubizm

Na czwartym poziomie "Popiersie kobiety" Pabla Picassa oraz "Butelka i ryby" Georgesa Braque'a sa znakomitymi przykładami pionierskiego okresu rozwoju tego kierunku na początku XX-wieku. Kubistyczne kolaże wywarły wpływ na popart, którego najlepiej znanym przykładem jest "Whaam!" Roya Lichtensteina.

Na zwiedzanie wartom poświęcić minimum dwie godziny. Muzeum łączy się z katedrą św. Pawła mostem Milenijnym zaprojektowanym przez lorda Normana Fostera. Most zbudowany został głównie ze stali i aluminium, składa się z trzech głównych części 81 m, 144 m i 108 m. Jego ciężar podtrzymywany jest przez 8 lin nośnych. Most wybudowany został z okazji nowego Millenium, był otwierany dwukrotnie. Do pierwszego otwarcia doszło 10 czerwca 2000 r., jednak dwa dni później most został zamknięty ze względu na silne wibracje przy dużej liczbie użytkowników. Ostatecznie most przebudowano i otwarto 22 lutego 2002 r., a jego budowa pochłonęła ponad 23 miliony funtów. W filmie "Harry Potter i Książę Półkrwi" przedstawione jest zniszczenie mostu przez śmierciożerców.

Zajrzawszy do Tate Modern , należy koniecznie zobaczyć panoramę Tamizy i City z restauracji na siódmym poziomie. Nie trzeba zamawiać posiłku, wystarczy kawa lub drink, by podziwiać przepiękny widok na dole.

Oczywiście wstęp do muzeum jest darmowy! 

Książki z których korzystałem pisząc powyższy post:
*"Spacerem po Londynie" - Sara Calian
*"Londyn dla Bystrzaków" - Donald Olson