TRANSLATE

Citizen Of The World

sobota, 31 sierpnia 2013

Lucerna - "Miasto świateł"

W tym wszystkim Disney maczał palce... Bajkowe kamienice z fantazyjnymi herbami miasta, tysiące drzew genealogicznych, zawieszone pod Pilatusem niezwykłe mosty aż wreszcie ludzie wyjęci z baśni braci Grimm. Jednym słowem Lucerna. Tutaj zaczyna się wszystko! Tutaj jest Szwajcaria w całej okazałości... Nieziemsko uwodzicielska, romantyczna i pozbawiona tego całego bankowego egoizmu. Tutaj czas się zatrzymał... Na styku nieba i Jeziora Czterech Kantonów pływają białe żaglówki i niewielkie statki pasażerskie. W kryształowo czystym jeziorze odbijają się Alpy Urneńskie i majestatyczny cień  góry Pilatus. Roztańczona zieleń, morze różnobarwnych kwiatów i blask słońca - czego więcej może pragnąć nawet najbardziej pesymistyczne i posmutniałe serce?

Lucerna miasto z naszych najpiękniejszych snów. Zakochałem się od pierwszego wejrzenia. W tym mieście czułem namacalną obecność Einsteina, królowej Wiktorii, Lwa Tołstoja, Victora Hugo - tak oni wszyscy również kochali Lucernę i stała się dla nich optymistyczną oazą, ucieczką od rozszalałych bolączek rzeczywistości.

Słowo "Lucerna" oznacza "miasto świateł"... Według legendy nad brzegiem szmaragdowego Jeziora Czterech Kantonów, na śnieżnobiałym obłoku ukazał się mieszkańcom świetlisty Anioł. Anioł poprosił mieszkańców Lucerny o zbudowanie kaplicy św. Mikołaja - patrona żeglarzy i rybaków. Tak tez się stało...

Dzisiaj najstarsza część miasta rozpościera się u brzegów rzeki Reuss. Przycupnęły tutaj tajemnicze kamienice pamiętające kilkusetletnią tradycję miasta. Nad brzegiem rzeki znajduje się również najsłynniejszy most Szwajcarii - most Kapliczny. Ma on zaledwie 204 m długości a jego powstanie datowane jest na 1333 rok! Jest to najstarszy drewniany most w Europie. Most biegnie obok olbrzymiej wierzy ciśnień, która niegdyś była miejscem na wskroś okrutnym i okrytym złą sławą. W swoim czasie wieża ta służyła jako więzienie, izba tortur a także skarbiec. W okolicach wieży spłonęło wiele kobiet uznanych za czarownice...

Wśród krokwi mostu znajduje się 112 trójkątnych malowideł, pochodzących z początku XVII wieku, a odrestaurowanych na początku wieku dwudziestego. Sławią one historię Lucerny i odwagę jej mieszkańców w walce o niepodległość Szwajcarii. Większa część mostu i obrazów spłonęła w pożarze w 1993 roku, przetrwała jedynie ośmioboczna wieża wodna. 

Lucerna jest jak pudełko czekoladek - tutaj każdy odnajdzie swój ulubiony smak! Jeśli spacerując po mieście poczujecie zmęczenie - usiądźcie nad brzegiem rzeki, zamówcie sobie filiżankę czekolady i podziwiajcie... Lucerna to bajka, której szczęśliwe zakończenie zdaje się nie mieć końca.