TRANSLATE

Citizen Of The World

piątek, 30 sierpnia 2013

Najsmutniejszy i najbardziej wzruszający kamień świata...

"Löwendenkmal – Pomnik Lwa w Lucernie jest wykutym w kamieniu dowodem pamięci o szwajcarskich gwardzistach, którzy będąc w służbie króla Francji Ludwika XVI zostali zmasakrowani w 1792 r. w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. 

Wielka ściana z piaskowca o wymiarach 6 na 10 metrów spada pionowo do zaokrąglonego basenu. W jaskini wykutej w ścianie leży rzeźba przebitego włócznią, konającego lwa. Ponad jaskinią napis Helvetiorum Fidei ac Virtuti (wierność i męstwo Szwajcarów) oddaje hołd cnotom gwardii. Głowa lwa spoczywa na tarczy z lilią – herbem monarchii Burbonów, obok tarcza z krzyżem szwajcarskim i broń. Poniżej rzeźby – punktując – wyczerpująco wykuto historię zdarzenia, któremu poświęcony jest pomnik.

Są tu dwie daty: pierwsza to 10 sierpnia 1792 r., dzień, w którym podczas ataku rewolucjonistów na Pałac Tuileries gwardia została wybita do nogi i druga – 3 września 1792 r., kiedy to w czasie masakry wrześniowej, z paryskiego więzienia masowo poprowadzono na szafot arystokratów i księży, również dowódcę gwardii majora von Bachmanna. Jego nazwisko figuruje wśród wykutych nazwisk poległych oficerów. Poniżej podana jest szacunkowa liczba gwardzistów zabitych (760) i tych, którzy przeżyli (350).

Usytuowany w niewielkim, leśnym parku – wyciszonym, oddalonym od hałaśliwej ulicy pomnik wywołuje przejmujące wrażenie. Ogromna ściana potęguje je, kierując nasz wzrok ku schronieniu, gdzie rozgrywa się dramat. Bez względu na intencję powstania pomnika, widok zranionego śmiertelnie lwa rozdziera serce. Uczucie takie celnie wyraził Mark Twain pisząc, iż jest to najsmutniejszy i najbardziej wzruszający kamień świata (the most mournful and moving piece of stone in the World).

Pomnik powstał z inicjatywy Karla Pfyffera, oficera gwardii szwajcarskiej, który w czasie, gdy rozgrywała się walka, przebywał na urlopie. W 1818 roku zgromadził na ten cel pieniądze. Pomnik zaprojektował duński rzeźbiarz Bertel Thorvaldsen, a wykonał go w latach 1820-21 Lucas Ahorn."

Cytat: Halina Puławska