TRANSLATE

Citizen Of The World

środa, 15 stycznia 2014

"Wytrwałość - legendarna antarktyczna ekspedycja sir Ernesta Shackletona"


Miałem przyjemność wziąć udział w premierowej projekcji filmu National Geographic „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona”, która odbyła się w tawernie żeglarskiej "Korsarz"... Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli okazję obejrzeć ten dokument - koniecznie to zróbcie. Film jest absolutnie fenomenalny...

Wrzesień, 1914 rok. Ernest Shackleton i 27 śmiałków ruszają na podbój Antarktydy z zamiarem połączenia mórz Rossa i Weddella śladem ludzkich stóp. Po sześciu tygodniach zmagań z oceanem trójmasztowiec „Endurance” zostaje uwięziony w lodach na 10 miesięcy. Dryfująca, niezdolna do samodzielnej żeglugi brygantyna, zostaje zmiażdżona przez krę, zostawiając rozbitków u progu antarktycznej zimy. Shackelton podejmuje szaleńczą próbę przebicia się na Georgię Południową - wpierw pieszo, następnie w 6-metrowej żaglowej szalupie ratunkowej „James Caird”.

Na podstawie dokumentów, dzienników i rozmów z uczestnikami, Alfred Lansing odtworzył przebieg wyprawy dzień po dniu, dając świadectwo ludzkiej determinacji i bohaterstwa.

Po projekcji filmu kpt. Marek Grzywa opowiedział o projekcie żeglarskiej wyprawy Shackleton 2014, www.shackleton2015.pl, której celem jest uczczenie pamięci wielkiego żeglarza i polarnika. Patronami medialnymi wyprawy są magazyn „Wiatr” oraz National Geographic Traveler.


 ZDJĘCIA AUTORSTWA FRANKA HURLEYA Z ANTARKTYCZNEJ WYPRAWY SIR ERNESTA SHACKLETONA  

Polceam serdecznie artykuł Artura Krystosika o wyprawie Shackletona "Endurance"