TRANSLATE

Citizen Of The World

środa, 5 lutego 2014

Góra KamieńskTrudno uwierzyć, że jeszcze 20 lat temu w tym miejscu, na równinie między Bełchatowem a Radomskiem, nie było nic. Dziś nad okolicą dominuje tu blisko 200-metrowe wzgórze (wys. względna; wys. n.p.m. góry Kamieńsk to 386 m), najwyższe w środkowej Polsce, z dużym ośrodkiem, w którym w zimie można pojeździć na nartach, a latem na rowerach, quadach czy powspinać na ściance.

Góra została sztucznie usypana jako hałda nadkładu Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Zwałowanie zakończono w 1993 roku po kilkunastu latach, a w 2005 r. udostępniono Ośrodek Sportu i Rekreacji "Góra Kamieńsk".

Stok na Górze Kamieńskiej to najdłuższy stok narciarski w centralnej Polsce. Nowa, czteroosobowa kolejka z ruchomym chodnikiem gwarantuje komfort i dużą przepustowość (około 2000 os./h).
Główna trasa ma długość 760 metrów. Jej szerokość waha się od 30 do 150 m, natomiast różnica wzniesień to 123 m. Stok jest oświetlony, trasy są naśnieżane i ratrakowane. Na snowboardzistów czeka park ze skoczniami i dodatkowymi przejazdami. Działa tu również blisko 400-metrowy grawitacyjny tor saneczkowy, a w lecie trasy do downhillu rowerowego, dla quadów i gokartów.